Opublikowano: 21 marca 2019

Aktualizacja: 5 kwietnia 2019

mRock! - serwis muzyczny

mRock! - serwis muzyczny

Początkowo projekt mRock! miał być jedynie eksperymentem dla przećwiczenia bardziej skomplikowanych powiązań i wzajemnych zależności modeli w bazie danych. W biegiem czasu i dodawaniem kolejnych funkcjonalności przekształcił się w aplikację typu serwis muzyczny.

Możliwości po stronie administratora:
Gatunki muzyczne to jedna z podstawowych kategorii, większość elementów witryny odwołuje się do co najmniej jednego gatunku muzycznego.

Zespoły - każdy zespół przypisany jest do konkretnych gatunków muzycznych, jednego lub kilku, kategorii alfabetycznej oraz kraju z którego pochodzi.
Dzięki tego typu powiązaniom możliwe jest wygodne sortowanie i układanie kapel według wyżej podanych kryteriów. Każdy zespół posiada dowiązanych muzyków, obecnych oraz byłych a także informacje o wydanych albumach.

Albumy - każdy album musi być powiązany z konkretnym zespołem. Ponadto do albumów można dowiązać gatunki muzyczne, muzyków, galerię oraz tłumaczenia tekstów.
gatunki, rok wydania, tłumaczenia. Gatunki nie koniecznie muszą odpowiadać tym samym, jakie zostały nadane zespołowi, jeśli np jakiś zespół metalowy wyłamał się ze swojego nurtu i nagrał album elektroniczny zostanie to odnotowane.

Muzycy - powiązani są zarówno z konkretnymi zespołami jak i albumami. Jeśli dany muzyk zagrał gościnnie na albumie jakiegoś zespołu jednak nie był w jego składzie informacja ta zostanie wyświetlona w zakładce "albumy" na karcie muzyka. Każdy muzyk posiada co najmniej jedną specjalizację, np 'perkusja' lub 'bas'. Nie ma problemu jeśli kapela jest jednoosobowa, wtedy muzyk posiada kilka specjalizacji np 'wokal', 'gitara', 'klawisze'. Muzyków, podobnie jak zespoły można sortować według kraju pochodzenia, a także specjalizacji.

SOTD (song of the day) - roboczy skrót dla jednego (unikalnego) hiciora widocznego na stronie głównej. SOTD może być tylko jeden wybrany utwór, którego czas życia na głównej zależy od widzimisię admina. Promowany kawałek posiada zaznaczone pole aktywności, jeśli użytkownik będzie próbował aktywować więcej niż 1 wpis w SOTD zostanie poinformowany o błędzie i poproszony o jego naprawienie. W przypadku błędu strona główna nie zostanie wykrzaczona, witryna załaduje się normalnie ale bez sekcji SOTD. Utwory bez zaznaczonej opcji active trafiają do archiwum, dostępnego dla wszystkich użytkowników.

Ranking - spośród kapel, albumów i muzyków użytkownicy poprzez lajkowanie budują ranking ich popularności. Zobacz Możliwości po stronie użytkownika.

Magazyn - jako jeden z elementów witryny został zaplanowany tak zwany Magazyn czyli newsy, informacje o koncertach oraz wywiady z gwiazdami i gwiazdeczkami estrady.

Możliwości po stronie użytkownika:
Po rejestracji i zalogowaniu w serwisie użytkownicy otrzymują dostęp do własnego panelu administracyjnego, gdzie mogą zarządzać profilem oraz podstawowymi informacjami na swój temat.

Użytkownicy poprzez 'lajkowanie' poszczególnych elementów witryny tworzą swoją własną bazę ulubionych zespołów, albumów, muzyków oraz gatunków muzycznych, które zostaną pogrupowane i trafią do odpowiednich zakładek. Klikanie 'lajków' wpływa także na ogólny ranking kapel, albumów i muzyków. Polubić można jeden raz, przykładowo nie można lubić zespołu "The Bill" 2 razy jednocześnie, nawet jeśli ktoś jest psychotycznym fanem. Zawsze można najpierw odlubić, że by polubić na nowo ;) Tak czy inaczej suma lajków od jednego użytkownika dla danego podmiotu może wynosić wyłącznie 1 lub 0. Członkowie społeczności (ładniejsze określenie na zalogowanych użytkowników) mogą także wyrazić swoje odczucia za pomocą komentarzy lub, jeśli zachodzi potrzeba szerszego uzewnętrznienia, poprzez napisanie własnych recenzji.

Obecnie projekt mRock! jest w fazie aktualizowania oraz przenoszenia do najnowszy dostępnych wersji języków i frameworków. Być może niebawem pojawią się bardzie społecznościowe funkcje, pozwalające na interakcje pomiędzy użytkownikami. Załączone screeny mają charakter poglądowy, przedstawiają jedynie testowy layout aplikacji.

Brak komentarzy

Zobacz także:


AlmostCommander (Vigrid)

AlmostCommander "Vigrid" to prosty skrypt, który napisałem aby ułatwić sobie zarządzaniem systemem Manjaro Linux (część poleceń działa również w dystrybucji Arch). Jest to pierwszy funkcjonalny projekt napisana w języku C++. Stanowił świetną alternatywę nie tylko dla klasycznego klepania komend w terminalu, ale również dla okienkowych wersji menadżerów pakietów dostępnych w Manjaro. "Vigrid" wydany został w wersji dla systemów 32 i 64 bitowych. Skrypt ten był podstawowym menadżerem pakietów w moich eksperymentalnych wydaniach systemu Manjaro dla ...

Porzucony Czytaj więcej

Manjaro-ARM-Lxqt-EX (Manjaro LxEx)

Od kiedy tylko zanurkowałem w świecie Linuxa moim małym marzeniem było wydanie własnej wersji tego systemu, zgodnej z własnymi upodobaniami i preferencjami. Dysponowałem już przygotowaną wersją dystrybucji Arch Linux na desktopie, ale opublikowanie jej w postaci obrazu instalacyjnego było dość problematyczne. Tu z pomocą przyszła architektura ARM oraz mikrokomputer Raspberry Pi. Choć proces składania systemu z poszczególnych paczek i komponentów, czy późniejsze dostosowanie praktycznie niczym nie różniło się od wersji desktopowej, to samo przygotowanie obrazu ...

Porzucony Czytaj więcej

Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920 (bQ)

Od tego projektu w zasadzie wszystko się zaczęło... Pomysł na stworzenie strony historycznej narodził się jeszcze na studiach, gdzieś w okolicach 3 roku Historii, na przełomie lat 2009/2010. Jakimś dziwnym trafem na kierunku historycznym otrzymaliśmy w pakiecie kilka godzin zajęć z podstawowych podstaw HTML-a. Tak właśnie powstał mój pierwszy projekt - "Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920" napisana po wspomnianych kilku godzinach ćwiczeń na uczelni. Strona była tragiczna... znaczy statyczna, oparta na tabelach, bez użycia CSS (o ...

Czytaj więcej

Skynet Project (skynet-project)

Najnowszy i najbardziej dojrzały obecnie projekt aplikacji webowej a zarazem moja prywatna strona www. Skynet Project został opracowany w najnowszych dostępnych standardach, m.in. z wykorzystaniem frameworków Django 2.1 oraz Bootstrap 4, a także najnowszej wersji języka Python - 3.7. Jest to jeden z najtrudniejszych projektów jakie miałem okazję wykonać. Cała trudność polega na tym, że witryna na charakter bardzo osobisty i starałem się żeby była dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Od strony technicznej jest niezbyt skomplikowana, ...

Czytaj więcej