Opublikowano: 20 marca 2019

Aktualizacja: 28 marca 2019

Manjaro-ARM-Mate-EX Porzucony

Manjaro-ARM-Mate-EX

W związku z ciepłym przyjęciem mojego eksperymentalnego wydania Manjaro-ARM-Lxqt-EX kontynuowałem zabawę z Linuxem dla Raspberry Pi. W wersji Manjaro-ARM-Mate-EX postawiłem na nieco bardziej przyjazne dla użytkownika środowisko Mate 1.16. W przypadku tego wydania było znacznie łatwiej gdyż w dużej mierze opierałem się na doświadczeniach wyniesionych z prac nad poprzednią wersją opartą na Lxqt. Większość błędów i koniecznych modyfikacji miałem już rozpracowane więc sam proces składania systemu do kupy przebiegał całkiem sprawnie. Mate (w wersji Gtk2) okazało się bardzo wdzięcznym środowiskiem. Jeśli chodzi o kulturę pracy, muszę przyznać, że spadek wydajności w porównaniu do lekkiego Lxqt był naprawdę nieznaczny.

Prowadziłem także próby z wersją DE Mate oparta na bibliotece Gtk3, niestety bez większych sukcesów. System 'krzaczył' się niemiłosiernie. Projekt eksperymentalny Manjaro-ARM-Mate-EX został zamknięty dokładnie z tych samych powodów, o których wspomniałem przy okazji wersji we środowiskiem Lxqt. Likwidacja projektu Manajro-ARM skutecznie ukróciło moje męki nad próbą pełnego przeportowania do wersji Gtk3.

Spośród głównych komponentów Manjaro-ARM-Mate-EX można wymienić chociażby:

Desktop Environment
Mate 1.16 (Gtk2)

Display Manager
- Lxdm

Internet
- Firefox
- X11vnc (serwer Virtual Network Computing pozwalający na kontrolowanie sesji X11, umożliwiający zdalny dostęp do pulpitu Manjaro-ARM-Lxqt-EX z praktycznie dowolnego urządzenia)
- ELinks (przeglądarka www działająca w trybie tekstowym)

Programowanie
- Geany, bardzo lekkie i szybkie IDE (Integrated Development Environment)
- Spyder3, jak podaje producent "Spyder jest potężnym środowiskiem naukowym napisanym w Pythonie i dla Pythona ..."
- dodałem także rozszerzony zestaw pakietów Pythona oraz Qt.

Multimedia
- Kodi, multiplatformowe centrum multimedialne (lub jak ktoś woli "home theater"), nie działające wówczas w wydaniu oficjalnym.
- SMPlayer, lekki odtwarzacz multimedialny a w zasadzie nakładka na konsolowy MPlayer
- Audacious, odtwarzacz audio
- Moc, konsolowy odtwarzacz muzyczny

Pozostałe akcesoria
- zestaw standardowych aplikacji dostępnych dla Mate (Atril, Engrampa, Eol, Mate-terminal...)

W związku z oszczędzaniem zasobów systemu klasyczny menadżer zarządzania oprogramowaniem Pamac podobnie jak pakiet Xscreensaver celowo nie zostały dodane do Manjaro-ARM-Mate-EX. Głównym skryptem zarządzającym systemem oraz oprogramowaniem został mój skromny almostCommander .

Pozostałe cechy
- Pamięć GPU (Graphics Processing Unit) została rozszerzona do 192 MB (ze standardowych 64 MB), kosztem RAM oczywiście. Jednak dzięki temu zabiegowi Kodi działał zdecydowanie płynniej.
- Auto-login to systemu
- Automatyczne instalowanie urządzeń zewnętrznych
- Optymalizacja motywów, ikon, widgetów oraz czcionek
- Zdalny dostęp:
SSH sudo ssh manjaro@ip_adress
VNC sudo x11vnc --display :0 -auth guess

Instalacja Manjaro-ARM na karcie SD (z obrazu .img):

Brak komentarzy

Zobacz także:


AlmostCommander (Vigrid)

AlmostCommander "Vigrid" to prosty skrypt, który napisałem aby ułatwić sobie zarządzaniem systemem Manjaro Linux (część poleceń działa również w dystrybucji Arch). Jest to pierwszy funkcjonalny projekt napisana w języku C++. Stanowił świetną alternatywę nie tylko dla klasycznego klepania komend w terminalu, ale również dla okienkowych wersji menadżerów pakietów dostępnych w Manjaro. "Vigrid" wydany został w wersji dla systemów 32 i 64 bitowych. Skrypt ten był podstawowym menadżerem pakietów w moich eksperymentalnych wydaniach systemu Manjaro dla ...

Porzucony Czytaj więcej

Manjaro-ARM-Lxqt-EX (Manjaro LxEx)

Od kiedy tylko zanurkowałem w świecie Linuxa moim małym marzeniem było wydanie własnej wersji tego systemu, zgodnej z własnymi upodobaniami i preferencjami. Dysponowałem już przygotowaną wersją dystrybucji Arch Linux na desktopie, ale opublikowanie jej w postaci obrazu instalacyjnego było dość problematyczne. Tu z pomocą przyszła architektura ARM oraz mikrokomputer Raspberry Pi. Choć proces składania systemu z poszczególnych paczek i komponentów, czy późniejsze dostosowanie praktycznie niczym nie różniło się od wersji desktopowej, to samo przygotowanie obrazu ...

Porzucony Czytaj więcej

Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920 (bQ)

Od tego projektu w zasadzie wszystko się zaczęło... Pomysł na stworzenie strony historycznej narodził się jeszcze na studiach, gdzieś w okolicach 3 roku Historii, na przełomie lat 2009/2010. Jakimś dziwnym trafem na kierunku historycznym otrzymaliśmy w pakiecie kilka godzin zajęć z podstawowych podstaw HTML-a. Tak właśnie powstał mój pierwszy projekt - "Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920" napisana po wspomnianych kilku godzinach ćwiczeń na uczelni. Strona była tragiczna... znaczy statyczna, oparta na tabelach, bez użycia CSS (o ...

Czytaj więcej

mRock! - serwis muzyczny (Rockopedia)

Początkowo projekt mRock! miał być jedynie eksperymentem dla przećwiczenia bardziej skomplikowanych powiązań i wzajemnych zależności modeli w bazie danych. W biegiem czasu i dodawaniem kolejnych funkcjonalności przekształcił się w aplikację typu serwis muzyczny. Możliwości po stronie administratora: Gatunki muzyczne to jedna z podstawowych kategorii, większość elementów witryny odwołuje się do co najmniej jednego gatunku muzycznego. Zespoły - każdy zespół przypisany jest do konkretnych gatunków muzycznych, jednego lub kilku, kategorii alfabetycznej oraz kraju z którego pochodzi. ...

Czytaj więcej