Manjaro-ARM-Mate-EX Porzucony

W związku z ciepłym przyjęciem mojego eksperymentalnego wydania Manjaro-ARM-Lxqt-EX kontynuowałem zabawę z Linuxem dla Raspberry Pi. W wersji Manjaro-ARM-Mate-EX postawiłem na nieco bardziej przyjazne dla użytkownika środowisko Mate 1.16. W przypadku tego wydania było znacznie łatwiej gdyż w dużej mierze opierałem się na doświadczeniach wyniesionych z prac nad poprzednią wersją opartą na Lxqt. Większość błędów i koniecznych modyfikacji miałem już rozpracowane więc sam proces składania systemu do kupy przebiegał całkiem sprawnie. Mate (w wersji Gtk2) okazało się bardzo wdzięcznym środowiskiem. Jeśli chodzi o kulturę pracy, muszę przyznać, że spadek wydajności w porównaniu do lekkiego Lxqt był naprawdę nieznaczny.
Prowadziłem także próby z wersją DE Mate oparta na bibliotece Gtk3, niestety bez większych sukcesów. System 'krzaczył' się niemiłosiernie. Projekt eksperymentalny Manjaro-ARM-Mate-EX został zamknięty dokładnie z tych samych powodów, o których wspomniałem przy okazji wersji we środowiskiem Lxqt. Likwidacja projektu Manajro-ARM skutecznie ukróciło moje męki nad próbą pełnego przeportowania do wersji Gtk3.
Spośród głównych komponentów Manjaro-ARM-Mate-EX można wymienić chociażby:
Desktop Environment
Mate 1.16 (Gtk2)
Display Manager
- Lxdm
Internet
- Firefox
- X11vnc (serwer Virtual Network Computing pozwalający na kontrolowanie sesji X11, umożliwiający zdalny dostęp do pulpitu Manjaro-ARM-Lxqt-EX z praktycznie dowolnego urządzenia)
- ELinks (przeglądarka www działająca w trybie tekstowym)
Programowanie
- Geany, bardzo lekkie i szybkie IDE (Integrated Development Environment)
- Spyder3, jak podaje producent "Spyder jest potężnym środowiskiem naukowym napisanym w Pythonie i dla Pythona ..."
- dodałem także rozszerzony zestaw pakietów Pythona oraz Qt.
Multimedia
- Kodi, multiplatformowe centrum multimedialne (lub jak ktoś woli "home theater"), nie działające wówczas w wydaniu oficjalnym.
- SMPlayer, lekki odtwarzacz multimedialny a w zasadzie nakładka na konsolowy MPlayer
- Audacious, odtwarzacz audio
- Moc, konsolowy odtwarzacz muzyczny
Pozostałe akcesoria
- zestaw standardowych aplikacji dostępnych dla Mate (Atril, Engrampa, Eol, Mate-terminal...)
W związku z oszczędzaniem zasobów systemu klasyczny menadżer zarządzania oprogramowaniem Pamac podobnie jak pakiet Xscreensaver celowo nie zostały dodane do Manjaro-ARM-Mate-EX. Głównym skryptem zarządzającym systemem oraz oprogramowaniem został mój skromny almostCommander .
Pozostałe cechy
- Pamięć GPU (Graphics Processing Unit) została rozszerzona do 192 MB (ze standardowych 64 MB), kosztem RAM oczywiście. Jednak dzięki temu zabiegowi Kodi działał zdecydowanie płynniej.
- Auto-login to systemu
- Automatyczne instalowanie urządzeń zewnętrznych
- Optymalizacja motywów, ikon, widgetów oraz czcionek
- Zdalny dostęp:
SSH sudo ssh manjaro@ip_adress
VNC sudo x11vnc --display :0 -auth guess
Instalacja Manjaro-ARM na karcie SD (z obrazu .img):