Opublikowano: 20 marca 2019

Aktualizacja: 5 kwietnia 2019

Manjaro-ARM-Lxqt-EX Porzucony

Manjaro-ARM-Lxqt-EX

Od kiedy tylko zanurkowałem w świecie Linuxa moim małym marzeniem było wydanie własnej wersji tego systemu, zgodnej z własnymi upodobaniami i preferencjami. Dysponowałem już przygotowaną wersją dystrybucji Arch Linux na desktopie, ale opublikowanie jej w postaci obrazu instalacyjnego było dość problematyczne. Tu z pomocą przyszła architektura ARM oraz mikrokomputer Raspberry Pi. Choć proces składania systemu z poszczególnych paczek i komponentów, czy późniejsze dostosowanie praktycznie niczym nie różniło się od wersji desktopowej, to samo przygotowanie obrazu systemu ograniczało się do przygotowania karty SD oraz kilkunastu komend w terminalu - tak w znacznym uproszczeniu...

Z pomiędzy kilku istniejących systemów operacyjnych dostępnych na Pi 3 zdecydowałem się na przebudowę dystrybucji Manjaro-ARM. Były to początki tego projektu, nie wszystko działało jak należy - moim skromnym zdaniem wersja ARM nie była zbytnio przystosowana do parametrów Raspberry Pi 3, została zmontowana jako kopia - klon Manjaro znanego z wydań desktopowych (m.in. ze wszystkim bajerami i efektami). Jednak system posiadał bardzo bogate repozytoria, co chyba w głównej mierze zadecydowało o wyborze tego właśnie wydania. Po za tym jestem fanem Archa i Archopochodnych dystrybucji.

Pierwszą przygotowaną przeze mnie wersją eksperymentalną był system oparty na Manjaro-Arm 16.08 Minimal, czyli wersji podstawowej, służącej do budowy własnej dystrybucji. Jako graficzny interfejs użytkownika (GUI) wykorzystałem lekkie i szybkie środowisko LXQt. Zoptymalizowane pod kątem szybkości działania oraz obciążenia systemu LXQt okazało się strzałem w dziesiątką, pod kątem kultury pracy biło na głowę klasyczne, przeciążone zbędnymi dodatkami środowisko XFCE* dostępne w oficjalnym wydaniu Manjaro-ARM. Metodą prób i błędów udało się także poprawić obsługę m.in. sterowników audio-video i kilku innych mankamentów znanych z oficjalnej wersji.

Spośród głównych komponentów Manjaro-ARM-Lxqt-EX można wymienić chociażby:

Window Manager
- OpenBox

Display Manager
- Lxdm

Internet
- Firefox
- X11vnc (serwer Virtual Network Computing pozwalający na kontrolowanie sesji X11, umożliwiający zdalny dostęp do pulpitu Manjaro-ARM-Lxqt-EX z praktycznie dowolnego urządzenia)
- ELinks (przeglądarka www działająca w trybie tekstowym)

Programowanie
- Geany, bardzo lekkie i szybkie IDE (Integrated Development Environment)
- Spyder3, jak podaje producent "Spyder jest potężnym środowiskiem naukowym napisanym w Pythonie i dla Pythona ..."
- dodałem także rozszerzony zestaw pakietów Pythona oraz Qt.

Multimedia
- Kodi, multiplatformowe centrum multimedialne (lub jak ktoś woli "home theater"), nie działające wówczas w wydaniu oficjalnym.
- SMPlayer, lekki odtwarzacz multimedialny a w zasadzie nakładka na konsolowy MPlayer
- Audacious, odtwarzacz audio
- Moc, konsolowy odtwarzacz muzyczny

Grafika
- Viewnior, przeglądarka plików graficznych
- Pinta, prosty edytor grafiki

Pozostałe akcesoria
- Qpdfview, czytnik dokumentów PDF
- Leafpad, lekki edytor tekstu
- BleachBit, proste narzędzie służące do usuwania zbędnych danych i odśmiecania systemu
- File-roller, menedżerem archiwów
- MC, Midnight Commander – konsolowy menedżer plików, dość mocno przypomina poczciwego Norton Commandera.

W związku z oszczędzaniem zasobów systemu klasyczny menadżer zarządzania oprogramowaniem Octopi podobnie jak pakiet Xscreensaver celowo nie zostały dodane do Manjaro-ARM-Lxqt-EX. Głównym skryptem zarządzającym systemem oraz oprogramowaniem został mój skromny almostCommander .

Pozostałe cechy
- Pamięć GPU (Graphics Processing Unit) została rozszerzona do 192 MB (ze standardowych 64 MB), kosztem pamięci RAM oczywiście. Jednak dzięki temu zabiegowi Kodi działało zdecydowanie płynniej.
- Auto-login to systemu
- Automatyczne instalowanie urządzeń zewnętrznych
- Optymalizacja motywów, ikon, widgetów oraz czcionek
- Zdalny dostęp:
SSH sudo ssh manjaro@ip_adress
VNC sudo x11vnc --display :0 -auth guess

Projekt Manjaro-ARM-Lxqt-EX był pierwszą tak zwaną społecznościową wersją dystrybucji Manjaro-ARM. Po ogłoszeniu na oficjalnej stronie www projektu M-ARM, został przyjęty bardzo ciepło przez użytkowników oraz samych twórców całego przedsięwzięcia, co cieszyło szczególnie :) Kilka miesięcy po wydaniu Manjaro-ARM-Lxqt-EX projekt Manajro-ARM został zamknięty, przestały istnieć serwery lustrzane oraz repozytoria. Projekt Manjaro-ARM-Lxqt-EX został odcięty od źródła danych. Z braku możliwości aktualizacji czy nawet zwykłej instalacji pakietów nie było sensu reanimować trupa. Wszystkie wersje eksperymentalne zostały uśmiercone, choć pozostawiłem obrazy instalacyjne na własnym serwerze gdyby ktoś choćby z ciekawości chciał zobaczyć jedyne wówczas dostępne wydania Manjaro-ARM.

PS Projekt M-ARM jakiś czas temu został reaktywowany, jednak póki co nie zamierzam przywracać moich wydań. Jeśli kiedyś będę chciał pomajstrować w Linuxie skupie się raczej na czystej dystrybucji Arch.

* tak na marginesie dodam, że jestem wielkim fanem środowiska XFCE, jest to moje ulubione GUI i korzystam z niego na co dzień. W warunkach jakie oferuje Raspberry Pi również mogłoby działać płynnie gdyby zostało odpowiednio przygotowane.

Instalacja Manjaro-ARM na karcie SD (tar.gz):

Brak komentarzy

Zobacz także:


AlmostCommander (Vigrid)

AlmostCommander "Vigrid" to prosty skrypt, który napisałem aby ułatwić sobie zarządzaniem systemem Manjaro Linux (część poleceń działa również w dystrybucji Arch). Jest to pierwszy funkcjonalny projekt napisana w języku C++. Stanowił świetną alternatywę nie tylko dla klasycznego klepania komend w terminalu, ale również dla okienkowych wersji menadżerów pakietów dostępnych w Manjaro. "Vigrid" wydany został w wersji dla systemów 32 i 64 bitowych. Skrypt ten był podstawowym menadżerem pakietów w moich eksperymentalnych wydaniach systemu Manjaro dla ...

Porzucony Czytaj więcej

Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920 (bQ)

Od tego projektu w zasadzie wszystko się zaczęło... Pomysł na stworzenie strony historycznej narodził się jeszcze na studiach, gdzieś w okolicach 3 roku Historii, na przełomie lat 2009/2010. Jakimś dziwnym trafem na kierunku historycznym otrzymaliśmy w pakiecie kilka godzin zajęć z podstawowych podstaw HTML-a. Tak właśnie powstał mój pierwszy projekt - "Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920" napisana po wspomnianych kilku godzinach ćwiczeń na uczelni. Strona była tragiczna... znaczy statyczna, oparta na tabelach, bez użycia CSS (o ...

Czytaj więcej

mRock! - serwis muzyczny (Rockopedia)

Początkowo projekt mRock! miał być jedynie eksperymentem dla przećwiczenia bardziej skomplikowanych powiązań i wzajemnych zależności modeli w bazie danych. W biegiem czasu i dodawaniem kolejnych funkcjonalności przekształcił się w aplikację typu serwis muzyczny. Możliwości po stronie administratora: Gatunki muzyczne to jedna z podstawowych kategorii, większość elementów witryny odwołuje się do co najmniej jednego gatunku muzycznego. Zespoły - każdy zespół przypisany jest do konkretnych gatunków muzycznych, jednego lub kilku, kategorii alfabetycznej oraz kraju z którego pochodzi. ...

Czytaj więcej

Skynet Project (skynet-project)

Najnowszy i najbardziej dojrzały obecnie projekt aplikacji webowej a zarazem moja prywatna strona www. Skynet Project został opracowany w najnowszych dostępnych standardach, m.in. z wykorzystaniem frameworków Django 2.1 oraz Bootstrap 4, a także najnowszej wersji języka Python - 3.7. Jest to jeden z najtrudniejszych projektów jakie miałem okazję wykonać. Cała trudność polega na tym, że witryna na charakter bardzo osobisty i starałem się żeby była dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Od strony technicznej jest niezbyt skomplikowana, ...

Czytaj więcej