Opublikowano: 20 marca 2019

Aktualizacja: 5 kwietnia 2019

Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920

Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920

Od tego projektu w zasadzie wszystko się zaczęło... Pomysł na stworzenie strony historycznej narodził się jeszcze na studiach, gdzieś w okolicach 3 roku Historii, na przełomie lat 2009/2010. Jakimś dziwnym trafem na kierunku historycznym otrzymaliśmy w pakiecie kilka godzin zajęć z podstawowych podstaw HTML-a. Tak właśnie powstał mój pierwszy projekt - "Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920" napisana po wspomnianych kilku godzinach ćwiczeń na uczelni. Strona była tragiczna... znaczy statyczna, oparta na tabelach, bez użycia CSS (o którym nie miałem wówczas żadnego pojęcia) w "kodzie" źródłowym nie było nawet "div-ów"... Tak przygotowana witryna zasługiwała oczywiście na miano najpaskudniejszej strony www, zawierała jednak opisy kilkunastu samolotów z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Jak na tamte czasy było to nie całkiem niezłe osiągnięcie, zważywszy, że poza kilkoma wzmiankami w Wikipedii ówczesny internet nie zawierał praktycznie żadnych informacji w tym temacie. Braki w wiedzy naiwnie próbowałem wyrównać poprzez zastosowanie edytorów typu WYSIWYG (np Adobe Dreamweaver) jednak efektem było jedynie zaśmiecenie "kodu" witryny. W związku z pracą, końcówką studiów, magisterką itd. projekt schodził na coraz dalszy plan aż w końcu popadł w zupełne zapomnienie... Strona nie zniknęła jednak z internetu (głównie za sprawą darmowego hostingu, którego ważność po prostu nie wygasła) i straszyła odbiorców aż do 31.12.2016 r. kiedy projekt został reaktywowany. Na szybko uzupełniłem i poprawiłem co tylko się dało, jednocześnie szkoląc się i opracowując zupełnie nową wersją dynamiczną...

... i tak dochodzimy do obecnego stanu projektu. Nowa wersja encyklopedii została napisana zupełnie na nowo, m.in. z wykorzystaniem frameworków Django 1.10 i Bootstrap 3, witryna stała się moją pierwszą pełnoprawną aplikacją webową.

Do głównych cech aplikacji należę między innymi:
- CMS (Content Management System), system zarządzania treścią. Na stronie praktycznie nie występują treści statyczne (poza oczywiście elementami szablonu HTML, jak np tytuły lub nagłówki sekcji), wszystko zapisane jest w bazie danych i zarządzane właśnie z poziomu panelu administracyjnego.
- Projektowanie dynamiczne. Każda zmiana na stronie, nie ważne czy będzie to dodanie nowego artykułu czy też edycja istniejących treści spowoduje automatyczne przetasowanie i przebudowę treści w całej witrynie.
- RWD (Responsive Web Design), czyli po ludzku projektowanie responsywne. Dzięki wykorzystaniu siatki Bootstrapa strona dopasowuje się o ekranu użytkownika, przez co wygląda atrakcyjnie i czytelnie bez względu korzystamy z telefonu czy monitora o dużej przekątnej ekranu, rodzaj urządzenia nie ma znaczenia.
- Dopasowanie pod kątem SEO (Search Engine Optimization), podczas projektowania duży nacisk położyłem na zoptymalizowanie witryny pod kątem wyszukiwarek. Wspomniane wcześniej projektowanie dynamiczne, dynamiczna mapa witryny czy przyjazne adresy URL w połączeniu z typografią, spójną i bogatą treścią witryny stanowią niezwykle skuteczne połączenie w walce o pozycję w wynikach wyszukiwania.
- Usability - optymalizacji pod kątem użytkowników, samo SEO to za mało, cóż z tego że strona będzie wysoko w wynikach wyszukiwania jeśli zapomniałbym o najważniejszym ogniwie - użytkowniku. Starałem się, ażeby strona była jak najbardziej przejrzysta, czytelna oraz intuicyjna. W witrynie zastosowałem tagi, które pozwalają na wygodne grupowanie artykułów, dzięki nim został zbudowany mechanizm polecania podobnych treści pod każdym tekstem. System ten zlicza współdzielone tagi i wyświetla najbardziej dopasowane treści.
- zewnętrzny system komentarzy, zdecydowałem się na skorzystanie z pluginu komentarzy udostępnionego przez FB. Być może przy kolejnej aktualizacji podmienię komentarze na własnej produkcji.

Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920 oddaje cześć przestrzeni czytelnikom, którzy poprzez publikacje własnych artykułów mogą wpływać na rozwój i kształt projektu. Aby opublikować własne materiały wystarczy być zarejestrowanym użytkownikiem. Rejestracja jest maksymalnie uproszczona, wymagane są jedynie najbardziej podstawowe informacje. Dla zalogowanych czytelników został przygotowany prosty panel użytkownika, gdzie można edytować ustawienia konta, pisać własne treści, które po opublikowaniu znajdują się w zakładce "Artykuły", można również zapisać wersje roboczą i wrócić do edycji w późniejszym terminie. Użytkownicy, nie mają dostępu do treści serwisu innych, niż te przygotowane przez nich samych, nie mogą w żaden sposób edytować wpisów innych użytkowników oraz materiałów spoza sekcji "Artykuły".

W projekcie Encyklopedia Lotnictwa Polskiego najważniejsza jest jednak treść strony, a ta została podzielona na kilka sekcji:
Home:
Dział ten zawiera odnośnik do strony głównej serwisu oraz podstawowe informacje jak np. bibliografię, wykaz skrótów, formularz kontaktowy.

Virtuti Militari:
Strona zawiera biogramy lotników uhonorowanych Virtuti Militari 5 klasy: 81 pilotów, 51 obserwatorów lotniczych (w tym 3 aeronautów), 19 lotników poległych w latach 1919-1920 i pośmiertnie odznaczonych Orderem Virtuti Militari oraz biogramy 10 amerykańskich oficerów kontraktowych.

Samoloty:
Łącznie omówiono 93 modele samolotów, z okresy wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. W trzech zakładkach Brytyjskie, Francuskie i Niemieckie zaprezentowano trzy kategorie samolotów, które w omawianym okresie trafiły na wyposażenie polskiego lotnictwa wojskowego, podzielonych wg kraju producenta i wg typu płatowca (rozpoznawcze, myśliwskie, bombowe i szkolne), przedstawionych w porządku alfabetycznym. W kolejnej zakładce Pozostałe omówiono modele samolotów produkcji rosyjskiej, włoskiej, austro-węgierskiej oraz jeden egzemplarz produkcji polskiej (CWL-18 "Słowik").

Artykuły:
Ten fragment strony przeznaczony jest do publikowania artykułów przez czytelników.

Materiały źródłowe:
W tym miejscu publikowane są artykuły oraz wycinki z fachowej prasy lotniczej, prasy codziennej z okresu międzywojennego a także unikalne materiały i kolekcje prywatne nadesłane przez rodziny bądź potomków lotników z okresu II RP.

Więcej info: bequickorbedead.com/info/o-stronie

Obecnie projekt prowadzimy wspólnie z małżonką. Naszą misją i celem nadrzędnym jest popularyzacja historii początków polskiego lotnictwa. Szczególnie cieszy fakt, że jako pierwsi możemy udostępnić szerokiemu gronu odbiorców historię polskich lotników z tego okresu - znaczna część biogramów przez nas opracowanych jest obecnie jedynym źródłem informacji o nich w internecie. Najmilszą częścią pracy na do projektem jest jednak możliwość nawiązania kontaktu z rodzinami lotników, często rozsianymi po całym świecie.

Mam świadomość tego, że stylistyka projektu bequickorbedead.com zaczęła dość mocno odbiegać od obowiązujących standardów. W tym roku planowana jest kompleksowa przebudowa całego układu witryny oraz przesiadka na najnowszą wersję Bootstrapa.

Komentarz 1 dodany przez search engine optimization notes pdf 30 maja 2019

I am glad to read this post, it’s an impressive one. I am always searching for quality posts and articles and this is what I found here, I hope you will be adding more in future.
search engine optimization notes pdf http://jtayl.me/4kae0

Zobacz także:


AlmostCommander (Vigrid)

AlmostCommander "Vigrid" to prosty skrypt, który napisałem aby ułatwić sobie zarządzaniem systemem Manjaro Linux (część poleceń działa również w dystrybucji Arch). Jest to pierwszy funkcjonalny projekt napisana w języku C++. Stanowił świetną alternatywę nie tylko dla klasycznego klepania komend w terminalu, ale również dla okienkowych wersji menadżerów pakietów dostępnych w Manjaro. "Vigrid" wydany został w wersji dla systemów 32 i 64 bitowych. Skrypt ten był podstawowym menadżerem pakietów w moich eksperymentalnych wydaniach systemu Manjaro dla ...

Porzucony Czytaj więcej

Manjaro-ARM-Lxqt-EX (Manjaro LxEx)

Od kiedy tylko zanurkowałem w świecie Linuxa moim małym marzeniem było wydanie własnej wersji tego systemu, zgodnej z własnymi upodobaniami i preferencjami. Dysponowałem już przygotowaną wersją dystrybucji Arch Linux na desktopie, ale opublikowanie jej w postaci obrazu instalacyjnego było dość problematyczne. Tu z pomocą przyszła architektura ARM oraz mikrokomputer Raspberry Pi. Choć proces składania systemu z poszczególnych paczek i komponentów, czy późniejsze dostosowanie praktycznie niczym nie różniło się od wersji desktopowej, to samo przygotowanie obrazu ...

Porzucony Czytaj więcej

mRock! - serwis muzyczny (Rockopedia)

Początkowo projekt mRock! miał być jedynie eksperymentem dla przećwiczenia bardziej skomplikowanych powiązań i wzajemnych zależności modeli w bazie danych. W biegiem czasu i dodawaniem kolejnych funkcjonalności przekształcił się w aplikację typu serwis muzyczny. Możliwości po stronie administratora: Gatunki muzyczne to jedna z podstawowych kategorii, większość elementów witryny odwołuje się do co najmniej jednego gatunku muzycznego. Zespoły - każdy zespół przypisany jest do konkretnych gatunków muzycznych, jednego lub kilku, kategorii alfabetycznej oraz kraju z którego pochodzi. ...

Czytaj więcej

Skynet Project (skynet-project)

Najnowszy i najbardziej dojrzały obecnie projekt aplikacji webowej a zarazem moja prywatna strona www. Skynet Project został opracowany w najnowszych dostępnych standardach, m.in. z wykorzystaniem frameworków Django 2.1 oraz Bootstrap 4, a także najnowszej wersji języka Python - 3.7. Jest to jeden z najtrudniejszych projektów jakie miałem okazję wykonać. Cała trudność polega na tym, że witryna na charakter bardzo osobisty i starałem się żeby była dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Od strony technicznej jest niezbyt skomplikowana, ...

Czytaj więcej