Programowanie / Projekty / AlmostCommander

Tagi: Linux, Python, C++

Opublikowano: 20 marca 2019

Aktualizacja: 16 kwietnia 2019

AlmostCommander Porzucony

AlmostCommander

AlmostCommander "Vigrid" to prosty skrypt, który napisałem aby ułatwić sobie zarządzaniem systemem Manjaro Linux (część poleceń działa również w dystrybucji Arch). Jest to pierwszy funkcjonalny projekt napisana w języku C++. Stanowił świetną alternatywę nie tylko dla klasycznego klepania komend w terminalu, ale również dla okienkowych wersji menadżerów pakietów dostępnych w Manjaro. "Vigrid" wydany został w wersji dla systemów 32 i 64 bitowych. Skrypt ten był podstawowym menadżerem pakietów w moich eksperymentalnych wydaniach systemu Manjaro dla mikrokomputerów Raspberry Pi. Swego czadu opracowałem również wersję napisaną w Pythonie, jednak skompilowany skrypt C++ był znacznie wygodniejszy w użyciu.

Menu główne zawiera następujące pozycje:
[1] Pacman & Yaourt
Vigrid za pośrednictwem menadżerów Pacmana oraz Yaourt pozwala łatwe pobranie i instalacje aktualizacji systemu. Posiada też podstawowe opcje rozwiązywania problemów z kluczami i blokadą bazy danych.

Instalacja pakietów:
Podstawowe operacje z pakietami - instalacja (również z AUR), wyszukiwanie, usuwanie i czyszczenie Cache.

Repozytoria Manjaro:
Bardzo łatwe przełączenie pomiędzy repozytoriami stabilnymi, testowymi i niestabilnymi oraz ich automatyczna aktualizacja.

[2] Informacje o systemie
Sporo informacji o posiadanym sprzęcie zapewniają opcje korzystające m.in. z pakietów lscpu, inxi oraz mhwd.
Ponadto do wyboru mamy sprawdzenie czujników temp. czy analizę czasu startu systemu.

[3] Zarządzanie Kernelami
"Vigrid" wyświetla aktualnie używane jądro systemu oraz listę aktualnie zainstalowanych kerneli. W tym podmenu mamy możliwość łatwego doinstalowania lub usunięcia jądra systemu.

[4] Instalator środowisk graficznych
Ta sekcja z kolie pozwala łatwo i szybko zainstalować dodatkowe środowiska graficzne.

[5] Inne
Pozycja eksperymentalna, w obecnej formie możemy m.in. sprawdzić pogodę dla wybranej lokalizacji, pobrać wideo z sieci a także konwertować je na format mp3.

[6] Uruchom / Wykonaj
Ta opcja pozwala na używanie własnych komend lub uruchamianie programów wewnątrz "Vigrid" nie
będących jego składnikami.

Niestety z braku czasu "Vigrid" nie jest już aktualizowany, pomimo tego nadal spełnia swoje podstawowe funkcje i gości na wszystkich moich maszynach. AlmostCommander jest pozostałością nieistniejącego już projektu almostSoftware - czyli nauka programowania w C++ (z wykorzystaniem biblioteki Qt) poprzez budowę rzeczywistych i działających programów desktopowych. W ramach almostSoftware powstała m.in. prosta przeglądarka internetowa, odtwarzacz multimedialny, edytor tekstu, dwukierunkowy translator kodu Mores'a oraz kalkulator. Projekt był bardzo wymagający i niezwykle czasochłonny przez co nie mogłem poświęcić mu wystarczającej ilości czasu, stąd zapadła decyzja o jego zamknięciu. Obecnie doświadczenia wyniesione z pracy nad almostSoftami z powodzeniem wykorzystuje przy projektowaniu aplikacji sieciowych, nic nie może się zmarnować ;)

Nazwa "Vigrid" została zaczerpnięta z serii komiksowej Thorgal, w której Vigrid występuje jako jeden z pomniejszych bogów Asgardu.

Brak komentarzy

Zobacz także:


Manjaro-ARM-Lxqt-EX (Manjaro LxEx)

Od kiedy tylko zanurkowałem w świecie Linuxa moim małym marzeniem było wydanie własnej wersji tego systemu, zgodnej z własnymi upodobaniami i preferencjami. Dysponowałem już przygotowaną wersją dystrybucji Arch Linux na desktopie, ale opublikowanie jej w postaci obrazu instalacyjnego było dość problematyczne. Tu z pomocą przyszła architektura ARM oraz mikrokomputer Raspberry Pi. Choć proces składania systemu z poszczególnych paczek i komponentów, czy późniejsze dostosowanie praktycznie niczym nie różniło się od wersji desktopowej, to samo przygotowanie obrazu ...

Porzucony Czytaj więcej

Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920 (bQ)

Od tego projektu w zasadzie wszystko się zaczęło... Pomysł na stworzenie strony historycznej narodził się jeszcze na studiach, gdzieś w okolicach 3 roku Historii, na przełomie lat 2009/2010. Jakimś dziwnym trafem na kierunku historycznym otrzymaliśmy w pakiecie kilka godzin zajęć z podstawowych podstaw HTML-a. Tak właśnie powstał mój pierwszy projekt - "Encyklopedia Lotnictwa Polskiego 1918-1920" napisana po wspomnianych kilku godzinach ćwiczeń na uczelni. Strona była tragiczna... znaczy statyczna, oparta na tabelach, bez użycia CSS (o ...

Czytaj więcej

mRock! - serwis muzyczny (Rockopedia)

Początkowo projekt mRock! miał być jedynie eksperymentem dla przećwiczenia bardziej skomplikowanych powiązań i wzajemnych zależności modeli w bazie danych. W biegiem czasu i dodawaniem kolejnych funkcjonalności przekształcił się w aplikację typu serwis muzyczny. Możliwości po stronie administratora: Gatunki muzyczne to jedna z podstawowych kategorii, większość elementów witryny odwołuje się do co najmniej jednego gatunku muzycznego. Zespoły - każdy zespół przypisany jest do konkretnych gatunków muzycznych, jednego lub kilku, kategorii alfabetycznej oraz kraju z którego pochodzi. ...

Czytaj więcej

Skynet Project (skynet-project)

Najnowszy i najbardziej dojrzały obecnie projekt aplikacji webowej a zarazem moja prywatna strona www. Skynet Project został opracowany w najnowszych dostępnych standardach, m.in. z wykorzystaniem frameworków Django 2.1 oraz Bootstrap 4, a także najnowszej wersji języka Python - 3.7. Jest to jeden z najtrudniejszych projektów jakie miałem okazję wykonać. Cała trudność polega na tym, że witryna na charakter bardzo osobisty i starałem się żeby była dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Od strony technicznej jest niezbyt skomplikowana, ...

Czytaj więcej